Ako vybrať sedlovku?

Primárnym účelom každej sedlovky je pripevniť sedlo k rámu kolesa. Avšak neexistuje iba jedna univerzálna sedlová rúrka. Vyberať môžete hneď z niekoľkých druhov. Záleží na tom, či uprednostňujete pohodlie alebo osvedčenú klasiku. S výberom vám samozrejme radi pomôžeme. A začneme základným rozdelením sedloviek.

Primárnym účelom každej sedlovky je pripevniť sedlo k rámu kolesa. Avšak neexistuje iba jedna univerzálna sedlová rúrka. Vyberať môžete hneď z niekoľkých druhov. Záleží na tom, či uprednostňujete pohodlie alebo osvedčenú klasiku. S výberom vám samozrejme radi pomôžeme. A začneme základným rozdelením sedloviek.

Doba čítania 6 min.
Barbora, redakcia Heureka.sk

Typ sedlovky

Klasická sedlovka

Ide o bežnú sedlovku, ktorá je dostupná v rôznych priemeroch. Pasuje ako k horským, tak aj k cestným bicyklom. Nastaviť podľa potreby ju môžete iba pri zastavení.

Teleskopická sedlovka

Na rozdiel od klasickej sedlovky je možné jej výšku ľubovoľne nastavovať aj počas jazdy. Pomocou páčky na riadidlách alebo pod sedlom sa sedlovka zasunie alebo vysunie. Veľmi obľúbená je u cross-country cyklistov.

Sedlovka so zámkom

Upína sa pomocou jednej masívnej skrutky. Manipulácia s ňou je veľmi jednoduchá a rýchla.

Odpružená sedlovka

Hlavnou prednosťou odpruženej sedlovky je, že chráni váš chrbát pred natiahnutím. Tvrdosť pruženia si nastavíte pomocou skrutky umiestnenej zospodu sedlovky.

Rovná sedlovka

Rovná sedlovka sa dnes už príliš nevyužíva, napriek tomu ju oceníte vo chvíli, keď hľadáte vhodné uchytenie sedla do rámu pri takzvanom starom type sedlového zámku.

Farba

Univerzálna a taktiež najžiadanejšia je čierna farba sedlovky. Zároveň je však dostupná aj v sivom, červenom, fialovom, modrom, zelenom i viacfarebnom variante.

Priemer

Aby ste si mohli zakúpiť správnu sedlovku, musíte poznať jej priemer. Vyrába sa v mnohých rozmeroch. Vonkajší priemer sa pohybuje medzi 21,15 až 35 mm. Najbežnejšie priemery majú 31,6 mm a 27,2 mm. To platí ako pre mestské, tak aj cestné alebo horské bicykle. Menej bežným rozmerom je 25,4 mm. Iné bicykle mávajú rozmer 30,9 mm. Zvyčajne platí, že dokumentované veľkosti sú takmer so stopercentnou pravdepodobnosťou vždy násobkom 0,2 mm. Preto musíte zistiť presný priemer sedlovky a to na desatiny milimetra.

Poznať presný priemer sedlovky je veľmi dôležité.

Možno využijete aj redukciu. Redukcie na sedlovku sú najčastejšie k dispozícii v rozmeroch 25,4 mm, 27,2 mm a tiež 30,9 mm. Ak si zakúpite sedlovku s väčším priemerom, máte iba dve možnosti. Buď zainvestujete do novej sedlovky, alebo si musíte nechať rám upraviť v špecializovanej predajni.

Ako zistiť priemer sedlovky?

Priemer sedlovky zistíte z rámu, kde by mal byť uvedený, buď vyrazený alebo vytlačený na štítku. Ak ale žiadny priemer uvedený nie je, musíte ho zmerať, a to pomocou digitálneho posuvného meradla. Majte posuvku umiestnenú kolmo k osi, tak bude nameraný údaj najpresnejší. Priemer môžete zmerať aj klasickou posuvkou (nóniusom), v tom prípade sa orientujte podľa nónia. Nónius je označením pre druhú stupnicu na pohyblivej časti.

Stále nemáte ten najpresnejší údaj? Skúste na internete vypátrať priemer podľa výrobcu, modelu bicykla a roku výroby.

Dĺžka a zdvih sedlovky

Je veľmi dôležité, aby dĺžka teleskopickej sedlovky, respektíve jej krajná poloha, zodpovedala vašim potrebám a poskytovala vám najväčší možný komfort. Zo všetkého najskôr si preto zmerajte výšku sedla s klasickou sedlovkou. Následne údaje porovnajte. Ak ste menšieho vzrastu, môžete sa stretávať s menšími problémami. Sedlovky totiž môžu byť vystrčené pri minimálnom zasunutí o 30 až 70 mm.

Čo sa týka zdvihu, sedlovky obvykle ponúkajú rozsah 50–200 mm. Vyšší zdvih oceníte v prípade, že jazdíte v ťažkom teréne, alebo ste vyššej postavy. Menší zdvih je zase spojený s kratšou sedlovkou a ocenia ho predovšetkým cross-country cyklisti.

Priemer sedlovky je väčšinou uvedený na ráme bicykla.

Zámok sedlovky

Tiež je potrebné vybrať si zámkový systém. Ním potom sedlo upevníte na sedlovú rúrku. Zámok je možné upevniť pomocou jednej alebo dvoch skrutiek.

  • Podsedlový rýchloupinák - ľahko sa upevní pod sedlo pomocou skrutky

  • Zámok určený pre sedlá s karbónovými lyžinami - zámok sa nesmie príliš uťahovať, aby ste lyžiny nepoškodili

  • Klasický zámok bez upínacieho mechanizmu - je potrebné dokúpiť skrutky

  • Starý typ podsedlového zámku - pasuje na starý typ sedlovej rúrky

Nastavenie posedu

Keď na bicykli sedíte zle, môže sa vám stať, že si ľahko zničíte chrbát. Preto je pri bicykli zo všetkého najdôležitejšie nastaviť si správny posed. Potom, čo si vyberiete rám bicykla, ktorý sa odvíja od vašej výšky, prichádza na rad polohovanie pedála. Jeho pomyselná os musí prechádzať pod najširším miestom chodidla a je rovnobežná s osou bicykla. Ak používate nášľapné pedále, nastavte si zarážky na tretre pre optimálnu polohu vášho chodidla. Väčšinou os pedála prechádza pod najširšou časťou chodidla, zatiaľ čo pozdĺžna os je rovnobežná s osou bicykla.

Poskladať si bicykel tak, aby vám plne vyhovoval, je niekedy drina.

Teraz prichádza na rad poloha sedla. Tú si nastavíte podľa dĺžky paže. Najprv podrepnite, sedlo umiestnite do podpažnej jamky a natiahnite ruku aj prsty. Končekmi prstov sa musia dotýkať kraja kľuky nad skrutkou. Potom nasadnite na bicykel a položte pätu na pedál tak, aby bolo chodidlo vodorovne so zemou. Noha v kolene musí byť natiahnutá, ale nie prepnutá.

Nakoniec si nastavte riadidlá. Tie sa nastavujú tak, aby pohľad na os riadidiel pri posede zakrýval os predného kolesa a to v predklone o 40 stupňoch. Avšak pri športovej jazde môže byť uhol samozrejme menší.

Príslušenstvo

Čo ďalšie by ste si mali zaobstarať, ak si kupujete sedlovku?

  • Redukciu na sedlovku - tým zamedzíte prípadným problémom so zlým priemerom sedlovky

  • Nosič na sedlovku s bočnicami - bude sa vám hodiť pri preprave turistickej batožiny

  • Kryt zámku odpruženej sedlovky - zámok ochráni pred nepriaznivým počasím, prachom aj ďalšími nečistotami

  • Rýchloupinák na sedlovku - upevňuje sedlovku do rámu

  • Pružina do sedlovky - vždy sa hodí mať po ruke náhradnú pružinu

  • Ovládanie sedlovky - slúži na ovládanie teleskopickej sedlovky

Najčastejšie otázky

Z akého materiálu sa sedlovky vyrábajú?

Najčastejšie z karbónu alebo hliníka. Karbón býva drahší, pretože je ľahší.

Dá sa na sedlovke nastaviť sklon dopredu a dozadu?

Áno, u väčšiny sedloviek je to možné.

Aká sedlovka je najlepšia pre cyklokrosový bicykel?

Dozaista teleskopická, môžete sa na ňu spoľahnúť aj v príkrych zjazdoch.